14.08.2020 / 18:15

Коефіцієнти для точок входу в газотранспортну систему встановлюються непрозоро

Позов ТОВ «ЄГАЗ» жодним чином не впливає на контракт на транзит російського газу

ТОВ «ЄГАЗ» оскаржує у судовому порядку окремі норми Постанови НКРЕКП №3013 «Про встановлення тарифів для ТОВ «Оператор ГТС України» на послуги транспортування природного газу для точок входу і точок виходу на регуляторний період 2020 – 2024 роки», які були прийняті непрозоро і без публічного обговорення. Зокрема, позов компанії стосується непрозорого і непублічного встановлення коефіцієнтів для точок входу в газотранспортну систему.

Позов ТОВ «ЄГАЗ» жодним чином не впливає на зовнішньоекономічний контракт між НАК «Нафтогаз України» і РАО «Газпром» на транзит природного газу.

Під час обговорення проекту змін до згадуваної постанови, додаткових коефіцієнтів для точок входу в газотранспортну систему взагалі не передбачалось, а на відкритих слуханнях дане питання не піднімалось. Коефіцієнти були встановлені за пропозицією ТОВ «Оператор ГТС України» з порушенням процедури безпосередньо на засіданні НКРЕКП.

Крім того, НКРЕКП не оприлюднювало жодного економічного обґрунтування необхідності встановлення цих коефіцієнтів і відповідних розрахунків, та документів, що підтверджували б економічну обґрунтованість цих коефіціентів.

Встановлення коефіцієнтів у такий непрозорий і непублічний спосіб є дискримінуючим по відношенню до замовників послуг транспортування – імпортерів природного газу, – оскільки тариф на точках входу в ГТС на міждержавних з’єднаннях був збільшений майже удвічі, в той час як для замовників послуг транспортування – видобувних компаній – тариф на точці входу в ГТС залишений без змін і до нього не нараховуються додаткові коефіцієнти.

Вважаємо, що зазначене рішення регулятора, прийняте у непрозорий і непублічний спосіб, обмежує конкуренцію на ринку природного газу і призведе до збільшення вартості природного газу для кінцевих споживачів.